Hollywood Night

19. červenec 2007 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Účinkují:
Český národní symfonický orchestr
Marcello Rota dirigent

 

Program:

Newman - znělka 20th Century FOX
Rota – Kmotr /F. F. Coppola 1974/
Mozart – Symfonie č. 25...Amadeus /M. Forman 1984/
Myers - Lovec jelenů /M. Cimino1978/
Bernstein - Sedm statečných /J. Sturges 1960/
Mancini - Růžový panter /B. Edwards 1963/
Morricone -Tenkrát na západě /S. Leone 1968/


Strauss - Tak pravil Zarathustra - 2001: Vesmírná odysea /S. Kubrick 1968/
Gardner/Warren – Georgia...Člen klanu /T. Young 1974/
Gershwin - Summertime...Porgy a Bess /R. Mamoulian & O. Preminger 1958/
Morricone - Misie /R. Joffe 1986/
Williams - Indiana Jones /G. Lucas & S. Spielberg 1980/
Williams - Star Wars /G. Lucas 1977/
Webber - Fantom opery /J. Schumacher 2004/

 


 


Usednout na režisérské křeslo a dirigovat symfonický orchestr, ještě když ve Smetanově síni Obecního domu pobíhá růžový panter. To běžně dirigenti, ale ani diváci během koncertů nevidí. Takové kousky jsou typické pro festival Prague Proms.

 

„Je to skvělý zážitek – o tom přesně festival je. Lidé i celý orchestr jsou uvolnění, hrají hezké a pro lidi známé skladby. Pak si můžeme dovolit i Růžového pantera,“ pochvaluje si dirigent Marcello Rota. Pro koncertní série Prague Proms je typická neformální atmosféra, která festivalu dodává zcela jiné rozměry. Stejné to bylo i během Hollywoodské noci, „Vybrali jsme krásné melodie, které lidé dobře znají z filmů. Od Mozarta, Bernsteina, Gershwina, Webbera nebo Morriconeho,“ dodává Marcello Rota.

 

Autor: Petra Schubertová (ČT24)


Hollywoodský večer byl plný překvapení a plný různorodé hudby. Znělka koncertu patřila filmové společnosti 20th Century FOX od Alfreda Newmana. Po ní moderátorka uvedla hned dvě úvodní skladby, první originální filmovou, druhou klasickou – klasik filmové hudby Nino Rota připomenul film Kmotr a klasik W. A. Mozart s hudbou, kterou vybral Miloš Forman pro film Amadeus. Hodně klasický ráz měla i hudba Nino Roty k filmové verzi Romea a Julie, kterou natočil F. Zefirelli.


Největším překvapením byl ovšem Růžový panter, který přišel diváky a dirigenta pozdravit osobně. Během slavné filmové hudby přišel plyšový růžový panter do sálu a po jejím skončení potřásl tlapou i dirigentovi. Během Morriconeho filmového hitu Tenkrát na západě nepřišel už nikdo, ale melodii poznal snad každý. Klasickou hudbu vtáhl do filmu také autor filmu Vesmírná odysea, kterému se zalíbil Zarathustra Richarda Strausse. Pak přišly na řadu jiné slavné hudebně filmové kusy v čele s Hvězdnými válkami a Indianem Jonesem Johna Williamse. A nemohl chybět ani Fantom opery Andrew Lloyda Webera.

text: Jindřich Bálek

Prague Proms 2011