Noc na výstavě

15. červenec 2007 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Účinkují:
Pěvecký sbor ČNSO / Josef Kšica sbormistr
Český národní symfonický orchestr
Andrea Morricone dirigent

 

Program:

Barber - Adagio pro smyčce
Morricone - "Segesta" pro sbor a orchestr (světová premiéra)
1. Con moto
2. Adagio pensoso

Musorgskij   
Obrázky z výstavy, orchestrální suita /arr. Maurice Ravel/ 
Promenáda. Skřítek (Gnomus) – Promenáda. Starý hrad – Promenáda. Hra dětí (Tuilleries) – Bydlo. Promenáda – Tanec kuřátek ve skořápkách – Samuel Goldenberg a  Schmuyle – Promenáda – Trh v Limoges (Velká novina) – Katakomby – S mrtvými řečí  mrtvých (Cum mortius in lingua mortua) – Chata na kuřích nohách. Baba Jaga – Velká brána kyjevská

 

 


Skladatel Andrea Morricone, syn legendárního skladatele Ennia Morriconeho, jde hodně v jeho stopách. A ani jeho „Segesta“ pro sbor a orchestr nezapře inspiraci filmovým světem a snad i minimalismem. Sborový part nemá konkrétní text, pouze jednotlivá archaizující slova a jinak jen různé zvukové efekty. Začíná se z úplného ticha od varhan a vrcholí patetickým závěrem. Segesta je jinak staré město nedaleko Palerma, perla mezi antickými památkami, místo bájné a po všech stránkách inspirativní.
Musorgského a Ravelovy Obrázky z výstavy jsou právem slavným orchestrálním kusem. Není to jenom přehlídka „obrázků“, ale také jednotlivých nástrojů v orchestru.

 

Ruský skladatel zkomponoval verzi pro klavír, francouzský impresionista doplnil geniální instrumentaci. Na své si přijdou zejména hráči na dechové nástroje, zejména pak lesní rohy -  závěrečná Velká brána kyjevská zní opravdu monumentálně. Dirigent druhé poloviny koncertu Stanislav Bugunia je zároveň klavírním virtuózem, takže by bez problémů dokázal provést obě verze.


text: Jindřich Bálek

Prague Proms 2011